Kosmetolog, czy lekarz medycyny estetycznej? Pacjent może mieć wątpliwości, który z tych specjalistów najlepiej sprawdzi się, w rozwiązaniu jego problemu. Wątpliwości są słuszne, ponieważ przedstawiciele tych grup wykwalifikowani są w różnych dziedzinach. Dla pacjentów, najlepsza jest synergia ich działań. Przekonaj się, dlaczego.
Wykonanie zabiegu, który ma na celu poprawę wyglądu skóry, wiąże się z wyborem specjalisty, który przeprowadzi odpowiednią procedure. Kto będzie odpowiednią osobą: lekarz medycyny estetycznej, czy kosmetolog? Należy mieć przede wszystkim świadomość, czym różnią się kompetencje tych fachowców. Kosmetolog skupia się na pielęgnacji skóry i zabiegach kosmetycznych, podczas gdy lekarz medycyny estetycznej ma możliwość przeprowadzania bardziej zaawansowanych procedur, często wymagających specjalistycznej wiedzy medycznej. Współpraca obu specjalistów skutkuje kompleksową opieką nad pacjentem, łączącą aspekty pielęgnacyjne z bardziej zaawansowanymi zabiegami estetycznymi.
Wizyta u kosmetologa jest idealnym wyborem, w sytuacji, w której główną potrzebę stanowi pielęgnacja skóry i chęć zadbania o jej zdrowy wygląd. Zabiegi pielęgnacyjne, które wykonuje ten specjalista, to m.in. oczyszczanie twarzy, mikrodermabrazja, zabiegi nawilżające, masaże kosmetyczne, a także aplikacje podstawowych maseczek i peelingów. Ważną rolą kosmetologa jest również pomoc w dostosowaniu codziennej rutyny pielęgnacyjnej, pasującej do potrzeb skóry pacjenta. W domowej pielęgnacji liczy się dobranie nie tylko odpowiednich produktów, ale również stosowanie właściwych metod pielęgnacyjnych. Kosmetolog udzieli wskazówek w tym zakresie i nauczy, jak należy dbać o cerę, by była piękna i, co ważniejsze, zdrowa.
Lekarz medycyny estetycznej to profesjonalista posiadający wyższe wykształcenie medyczne oraz specjalistyczne przeszkolenie z zakresu zabiegów estetycznych. Jego kompetencje obejmują bardziej zaawansowane procedury. Są to np. iniekcje z wypełniaczami, mezoterapia igłowa, liposukcja laserowa oraz laseroterapia skóry.
Lekarz medycyny estetycznej ma uprawnienia do przeprowadzania procedur związanych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń medycznych. W związku z tym, przypadki zaawansowanych problemów skórnych, lepiej skonsultować właśnie z tym specjalistą. Rozmowa z lekarzem pozwoli na uzyskanie kompleksowej diagnozy oraz planów terapeutycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki medycznemu wykształceniu, procedury estetyczne wykonywane przez lekarza, są bezpieczne. Efekty uzyskane dzięki nim są trwałe i zgodne z oczekiwaniami pacjenta.
Kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej mają różne kompetencje, natomiast cel ich pracy jest ten sam: poprawa stanu skóry i wyglądu pacjentów. Działania tych specjalistów uzupełniają się. Bardzo ważne jest, by przed wykonaniem zabiegu pacjent został odpowiednio zdiagnozowany. Nie każdy problem wymaga bowiem interwencji lekarza. Tak samo nie każdy problem da się wyleczyć łagodniejszymi zabiegami w gabinecie kosmetologicznym. Może pojawiać się pytanie: czy któryś ze specjalistów jest w tej współpracy ważniejszy? Nie, lekarz i kosmetolog są tak samo ważni, ponieważ zajmują się różnymi problemami. Lekarz nie ma w kompetencji przygotowywania planu pielęgnacji skóry. Jego zabieg bez odpowiedniego planu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego kosmetolog jest w takiej sytuacji niezbędny. To samo dzieje się w drugą stronę. Najlepsze zabiegi przygotowane przez kosmetologa nie pomogą pacjentowi, jeśli jego problem tkwi głębiej. Należy więc podkreślić: współpraca między kosmetologiem a lekarzem medycyny estetycznej pozwala na pełne wykorzystanie potencjału obu specjalistów. To z kolei przekłada się na kompleksową i efektywną opiekę nad skórą pacjenta.
Synergia działań kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej, pozwala pacjentom na uzyskanie optymalnych rezultatów, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo i satysfakcję z procesu terapeutycznego. Mówiąc prościej: współpraca kosmetologa z lekarzem przynosi dużo lepsze efekty. Przykładowo: jeśli pacjent przeszedł silny zabieg lub leczył się farmakologicznie, to jego skóra potrzebuje ukojenia delikatnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Pozwolą mu one szybciej osiągnąć zdrową cerę. Dzięki temu, cały proces będzie również mniej bolesny, a dodatkowo jego efekty będą utrzymywały się przez dłuższy czas. Długotrwałe efekty to natomiast oszczędność finansowa. Pacjent, który został dobrze zaopiekowany, w razie konieczności, na pewno wróci do sprawdzonych specjalistów, a także poleci ich usługi znajomym. Widać więc, że współpraca kosmetologa z lekarzem medycyny estetycznej, przynosi korzyści każdej ze stron.