Pod tym nowym pojęciem stosowanym w medycynie estetycznej kryje się pobudzenie skóry do pełnej regeneracji i odbudowy od środka – poprzez stymulowanie produkcji nie tylko włókien kolagenowych (takich preparatów jest kilka), ale też elastynowych (to wyróżnia Sunekos). Dzięki temu nie tylko uzyskujemy spektakularne i wszechstronne efekty, ale też przeciwdziałamy starzeniu się skóry.
Sunekos 200 i Sunekos 1200 to nowy system regeneracji macierzy pozakomórkowej (ECM, od: Extra Cellular Matrix). Co to oznacza? Macierz pozakomórkowa jest mieszaniną substancji wytwarzanych przez komórki, wypełniającą przestrzeń między nimi, a więc stanowi część składową tkanek i je zespala. Głównie zbudowana jest z kolagenu, elastyny i innych białek (obok glikozaminoglikanów), a produkowana przez wyspecjalizowane komórki podporowe, do których należą m.in. fibroblasty. Wraz z wiekiem fibroblastów jest coraz mniej i coraz wolniej pracują – pobudzając je, możemy więc poprawić jakość macierzy pozakomórkowej i tym samym odmłodzić skórę.
70-85% kolagenu, 2% elastyny
To zawartość skóry właściwej. Kolagen – wiadomo, to białko podporowe skóry, które utrzymuje ją niczym rusztowanie i odpowiada za jej gęstość i jędrność. Elastyny pozornie jest w skórze mało, ale ta ilość wystarczy, aby zachowała elastyczność i sprężystość. Włókna elastynowe, podobnie jak kolagenowe, są produkowane przez fibroblasty do macierzy pozakomórkowej. Na rynku mało jest niestety produktów, które pobudzają ten proces. Udało się to twórcom Sunekos – jest to opatentowane połączenie kwasu hialuronowego oraz odpowiednio wyselekcjonowanych aminokwasów, które są prekursorami kolagenu typu I i elastyny i są niezbędne dla optymalnej stymulacji macierzy pozakomórkowej, a więc tzw. biogenezy skóry. Wśród nich znajdują się m.in.: glicyna, prolina, hydroksyprolina, hydroksylizyna, a także walina i lizyna, które umożliwiają wytwarzanie elastyny.
Jak wygląda zabieg?
Sunekos podaje się w formie iniekcji w skórę twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i innych części ciała, które wymagają odbudowy i odmłodzenia. Lekarz ma do wyboru dwa preparaty: Sunekos 200 (dla nieco młodszych pacjentów, z mniej widocznymi zmarszczkami) oraz Sunekos 1200 (dla pacjentów z bardziej widocznymi oznakami starzenia). W niektórych przypadkach stosuje się także procedury łączone. Po przygotowaniu preparatu (rozpuszczenie aminokwasów w kwasie hialuronowym) i dezynfekcji skóry wykonuje się iniekcje mikrodepozytów. Produkt można też podawać za pomocą kaniuli. Bardzo istotnym elementem jest technika wykonywania zabiegu – dlatego powinien on być wykonywany wyłącznie przez certyfikowanego i przeszkolonego w tym zakresie lekarza.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego w większości przypadków nie jest konieczne znieczulenie (choć, oczywiście, można wcześniej nałożyć krem znieczulający). Optymalne efekty uzyskuje się po wykonaniu 3-4 zabiegów w odstępach 7-10 dniowych, choć terapia jest zawsze dobierana indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta i kondycji jego skóry. U pacjentów do 40. roku życia uzyskuje się w krótszym czasie lepsze rezultaty, podczas gdy starsi zwykle wymagają większej ilości zabiegów. Po zabiegu nie zostają na skórze trwałe ślady, sporadycznie pojawiają się obrzęki, zaczerwienienie czy drobne siniaczki, które ustępują po 1-3 dniach.
Jakich efektów możesz się spodziewać?
Wszechstronnego odmłodzenia skóry, która staje się promienna, nawilżona, bardziej sprężysta i jędrna – po zastosowaniu jednego preparatu! Spłyceniu ulegają zmarszczki, następuje naturalna poprawa wolumetrii, preparat pomaga też zredukować blizny (np. potrądzikowe) i rozstępy. Ciekawym zastosowaniem Sunekos – ze spektakularnymi efektami – jest redukcja cieni pod powiekami, a więc w okolicy trudno poddającej się leczeniu. Terapię można również wykonać na szyję, dekolt, dłonie, ramiona, wewnętrzną stronę ud i obszar pod kolanami. Bardzo subtelny efekt wolumetryczny widoczny jest natychmiast po zabiegu. Po 2 miesiącach widoczne jest rozświetlenie i głębokie nawilżenie skóry, poprawa elastyczności, wygładzenie zmarszczek.