Mimo że sezon na lasery to przede wszystkim jesień i zima, coraz więcej gabinetów wykonuje zabiegi z ich wykorzystaniem także wiosną i latem. O czym pamiętać, aby bezpiecznie z nich korzystać?
Dobór odpowiedniego lasera do wskazań i potrzeb pacjentów.
Za pomocą laserów można dziś uzyskać wiele efektów: usunięcie owłosienia, zamknięcie naczynek, redukcję przebarwień, tatuaży czy blizn, fotoodmładzanie, przebudowę (tzw. resurfacing), a nawet lifting skóry. Coraz bardziej popularne są peelingi laserowe czy lipoliza laserowa. Nowością jest też laser do tzw. endoliftingu – Eufoton. Energia lasera wprowadzana jest pod skórę za pomocą cieniutkich mikrooptycznych firm, prowadząc do przebudowy struktury skóry od środka poprzez poprawę napięcia „rozciągniętych” wraz z wiekiem włókien kolagenu oraz pobudzenie procesu neokolagenezy. Efekty są spektakularne, a zabieg bezbolesny i nie wymagający okresu rekonwalescencji. Pamiętaj jednak, że jest to zabieg medyczny, który powinien wykonywać wyłącznie lekarz.
Uniknięcie ryzyka poparzeń i przebarwień.
Skóra do zabiegu nie powinna być opalona – dotyczy to zwłaszcza laserów działających na przebarwienia czy owłosienie. Mimo że ich energia jest pochłaniana bardzo precyzyjnie przez melaninę w skórze bądź cebulce, opalenizna (a więc nagromadzenie melaniny w tkankach wokół) zwiększa ryzyko poparzenia skóry i pojawienia się nieestetycznych przebarwień. Skóra nie powinna być wcześniej podrażniona np. mechanicznym czy chemicznym peelingiem. Uważaj też na substancje fotouczulające, stosowane nie tylko miejscowo na skórę (np. w kosmetykach), ale również doustnie w postaci niektórych leków czy ziół. W połączeniu z energią lasera mogą wywołać trudne do usunięcia przebarwienia. Przed zabiegiem powinnaś też zapoznać się z przeciwwskazaniami do laseroterapii, choć część z nich nie jest już bezwzględna, jak jeszcze kilka lat temu, np. choroby autoimmunologiczne. Konsultacja lekarska rozwieje twoje wątpliwości.
Frakcyjny, nieablacyjny, czyli…?
Wprowadzenie technologii frakcyjnej było prawdziwym przełomem w laseroterapii –uszkadzają one bowiem tkanki nie jednolicie, jak wcześniejsze urządzenia, ale małymi „kolumienkami”, pozostawiając wokół zdrową skórę. W efekcie szybciej zachodzi proces gojenia i przebudowy, poza tym zabiegi są mniej bolesne i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z laserem nieablacyjnym, a więc takim, który nie prowadzi do „odparowania” wierzchniej warstwy naskórka (jego energia przenika przez naskórek, docierając do głębiej położonych warstw). Laser ablacyjny wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji, skóra może być przez ok. 7 dni zaczerwieniona i podrażniona. W wypadku endoliftingu Eufoton energia dostarczana jest poprzez niewiele grubsze od włosa włókna, które są wprowadzane pod skórę poprzez malutkie wkłucia, zabieg jest więc minimalnie inwazyjny.
Pielęgnacja po zabiegu.
Nawet jeśli objawy pozabiegowe są minimalne (np. lekki obrzęk i zaczerwienienie), warto sięgnąć po specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry. W naszej ofercie mamy specjalny Sunekos Post Laser Cream do stosowania po zabiegach laseroterapii. Zawiera formułę Sunekos opartą na kwasie hialuronowym i starannie wybranych aminokwasach. Zapewnia szybką poprawę stanu skóry uszkodzonej laseroterapią, przyspiesza gojenie, koi rumień i podrażnienie, intensywnie nawilża. Pamiętaj też, że po laserze ważna jest ochrona skóry przed promieniami UV – jeśli więc decydujesz się wykonywać zabieg latem, koniecznie aplikuj, nawet kilka razy dziennie, krem z wysokim filtrem SPF.